Gå til innhold
  • About
  • SUBSCRIBE
Nattmodus
  • Northern Food – norsk mat, lokal mat, kjøtt, egg og startups
  • Om
ces2020matpizzateknologi 09/01/202009/01/2020

Pizza-roboten lager 300 i timen

Picnic fra Seattle, altså på USAs nordvest-kyst, håper på suksess der andre har feilet med takeaway pizza med roboter.

picnicpizzacloseup
Kokk Taylor Park fra Picnic undersøker robotens arbeid. Bilde: Picnic.
Publisert avTrond Bie

De debuterte nemlig en robot-pizza-maker under CES 2020.

Andre har prøvd før dem med en litt annen vri, og det gikk ikke bra.

Picnic selger til bedriftene i stedet for kundene

Zume Pizza prøvde nemlig å selge pizza i Silicon Valley, pizza laget av roboter. Selskapet måtte melde, samtidig med Picnic sin lansering, at de er nødt til å si ha det til 80 prosent av sine medarbeidere.

picnicpizza
Picnic har lansert pizza-robot myntet på restauranter som kan produsere opp til 300 12″ pizza-er i timen. Avbildet er selskapets kokk, Taylor Park. Bilde: Picnic.

Det er dog en stor forskjell på de to: der Zume prøvde å lette take away-jobben, er roboten fra oppstartsselskapet Picnic ment å nyttes i restauranter.

Selskapet brukte anledningen til å fore sultne og slitne CES-messegåere med pizza laget av modul-roboten.

Thanks to @centerplate, #CES2020 attendees will have the chance to enjoy pizza produced by a robot. A first for the Las Vegas Convention Center, with the startup @PicnicNews, by using #AI, #Cloud and automation technology. https://t.co/KMrD2lexhh pic.twitter.com/5abrKsjbDA

— Nathalie BellonSzabo (@NBellonSzabo) January 7, 2020

Picnic kan produsere 300 i timen

Det er ikke vanskelig å lage pizza hjemme, men det hadde jo vært kult om dette i stedet hadde vært en pizza-robot for hjemmet.

Enn så lenge finnes det kun kommersielle løsninger som koster et par ti-tusen kroner. Denne blir nok enda dyrere.

  • Roboten styres selvsagt med app. Bilde: Picnic
  • Appen. Bilde: Picnic
  • Bilde: Picnic
  • Bilde: Picnic

I stedet er denne for kommersielle virksomheter som ønsker å øke hastigheten, og det vil de trolig klare med denne: den kan nemlig produsere 300 12″ pizza-er i timen.

Thanks @mailonline. @picnicnews makes our customer’s pizza recipe—whatever they want https://t.co/sqlAA4yM7V via @MailOnline

— Clayton Wood (@cdub) January 8, 2020

Menneskelige hender må kna først

Siden dette er pizza de håper skal bringe kundene tilbake igjen til restaurantene, er den utstyrt med avansert teknologi som leser størrelsen og fasongen på pizza-deigen, som må formes av mennesker før den plasseres i robot-systemet.

Etter at den har inspisert deigen sendes den videre på et belte som fikser saus, ost og pepperoni, eventuelt andre toppinger.

Hevder arbeidsplasser ikke vil gå tapt

Clayton Wood, Picnic-sjefen, mener at roboten vil hjelpe til å produsere pizza-er nøyaktig slik kokken mener den bør være, og at kvaliteten vil være jevnere enn når «mindre trente medarbeidere, spesielt i matservicebransjen, der det er stor turnover, ender opp med pizza-produksjon med inkonsekvent kvalitet».

Wood mener at dette ikke vil skade personer som søker en slik jobb, da det ifølge ham er mangel på folk uansett.

Kilder:
CNBC
GeekWire

Abonner på Northern Food Nyhetsbrev


HjemOppskrifterOm

HjemOppskrifterOm
© 2019-2025  Pollination Publishing  |Personvern